2020 Alkol Fiyatları, Zamlı Alkol Fiyatları

2020 Zamlı Alkol Fiyatları, Alkol Zammı Ne Zaman

Geçen yıl zamlı alkol fiyatları sonrasında, 2020 yılı zamlı alkol fiyatları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Geçen yıl 3 Ocakta yapılan alkol zammı bu yıl yine bir kaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Geçen yıl yüzde 13.50 lik bir artış olmuştu alkol fiyatları ÖTV zammında.Yeni yılda alkol fiyatları konusunda da aynı zam bekleniyor. Yapılacak olan alkol zammından sonra alkol fiyatları cep yakacağa benziyor. Bir şişe biradan yaklaşık 8-9 TL aralığında olması bekleniyor.

Alkol Fiyatları Üzerinden Alınan Vergiler

Uygulanan yasa gereği 2020 alkol fiyatları, ocak ve temmuz ayında, yani altı ayda bir ötv zammına uğruyor. 2019 yılında sadece alkolden alınıp devlet kasasına giren miktar oldukça iştah kabartıcı yaklaşık olarak 9 milyar Türk lirası. 2020 yılında yapılacak olan alkol zammından sonra bu yıl elde edilecek olan ötv kazancı 10 milyar Türk lirasını bulacak. 2020 alkol fiyatları zam konusunda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

2020 Zamlı Alkol Fiyatları

2019 yılında alkol zamları 3 ocakta açıklanmıştı. 2020 yılında alkol fiyatları zammı konusunda henüz resmi bir açıklama gelmedi. Önümüzde ki bir kaç günlük süreçte zamların yapılacağı bekleniyor.

Alkol Bağımlılığı

Alkol, insanlık boyunca var olmuş bir kavramdır. Dolayısı ile alkolün yatıştırıcı etkisi özellikle savaşa bağlı yaralanmalar sonucunda dindirici olarak kullanılması sebebiyle tarihte alkol kullanımına yönelim olmuştur. Ancak, alkol bağımlılığının bir hastalık olarak anılması yeni bir düşüncedir. Buna karşın, bağımlılık sendromunun ilk kez alkol için kavramlaştırılmış olması ilgi çekicidir. Bağımlılığın betimleyici faktörü kişide tüketim isteğinin bulunmasıyla beraber
anılmaktadır. Kişilik sorunları, alkol ve madde bağımlılıklarının temel nedenleri arasında görülmektedir. Özellikle, depresif, içe dönük kişiler, mükemmeliyetçi ve engelleyici tipler bağımlılığa daha yatkın oldukları kabul edilmektedir. Çevresel etkenler sebebiyle kişiler bağımlılığa daha yatkın hale gelebilmektedir. Ayrıca, bireyin ailesinde madde kullanımı olması, bireyin hem genetik hem de sosyal açıdan bağımlılığa yatkın olabileceği anlamını taşımaktadır. Örneğin, bireyin annesinin/babasının alkol kullanımı olması halinde, bireyin bağımlılık riskinin 7 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Dolayısı ile yaşanılan sosyal çevre, yani çevresel faktörler, bireyin madde kullanımı için riskli bir durumdur. Gözlemlenen diğer bir durum ise, madde kullanan kişilerin pasif birer satıcı olduğu gerçeğidir, bu kişiler maddeyi, çevresindeki diğer kişilere pasif biçimde pazarlar ve teşvik ederler. Bu sebeple, birincil kullanımlar bu kişilerin teşfiğiyle başlar ve devam eder.

Bir cevap yazın