Bira ve Alkole Zam Yapılacak Mı?

alkole zam yapılacak mı

Bira ve Alkole Zam Geldi Mi?

Nisan ayında bazı sigara markalarına zam yapıldı, kullanıcılar bu zammın ardından, bira ve alkole zam yapılacak mı, alkole zam yapılacak mı sorusunu merak etmeye başladı. Alkol zamlandı mı, Alkol zamlanacak mı, biraya zam gelecek mi gibi aklına takılan soruları aramaya başladı. Firmalardan alkol zammı konusunda henüz bir açıklama yapılmasada önümüzdeki günlerde, alkole zam yapılması bekleniyor.

Türkiye’de Bira Üretimi

Cumhuriyet döneminde ülkemizde bira üretimi 1969 yılına kadar alkollü içeceklerdeki devlet tekelinden ötürü Tekel’e aitti, bu tarihte bira üretimi için özel sektöre izin verilmesinden sonra aynı yıl içinde Türk Tuborg ve Efes Pilsen firmaları üretim ve satış faaliyetlerine başladılar.

1980’li yıllara gelindiğinde pazar payını önemli ölçüde yitiren Tekel birası 1972 yılında, Altınbaşak adıyla yeni bir bira çıkartarak bir hamle yapmak istemişse de başarılı olamamıştır. 1994 sonunda Ankara’da ki Bomonti Bira Fabrikasının üretimine son verilmiştir. Bugün Tekel yalnızca Yozgat fabrikasında kısıtlı bir miktar bira üretmektedir.

Bugün ülkemizdeki en önemli bira üreticileri Efes Pilsen ve Tuborg’tur. Bu iki firmanın Türk bira sektöründeki ve Dünya’daki faaliyetleri çalışmanın devamında detaylı olarak verilecektir.

Özellikle sektörün lideri konumunda olan ve yurtdışında da girişimleri bulunan Efes Pilsen’in faaliyetlerine daha detaylı olarak yer verilecektir.

Efes Pilsen ve Tuborg Türkiye genelinde yedi coğrafik bölgede satış ve dağıtımlarını gerçekleştirmektedirler.

Türk Bira Sektör’ünün bu iki önemli firması üretimlerini Avrupa’da mevcut en son tekniğe göre yapmaktadırlar. Bu konuda araç, gereç, tesis teknolojisi ve eleman kalitesi en yüksek seviyededir.

Her üretici üretmek istediği tipteki bira için gerekli teknolojiyi tespit etmekte ve uygulamaktadır.

Türkiye’de Alkol Tüketimi

Tüketicinin damak tadı önemli olduğundan üreticiler teknolojilerini genellikle bu yönde geliştirmektedirler.

Tüketici üzerinde yerleşen tat profilinin değişmesi genellikle bir dezavantaj olarak algılanmaktadır. Bu yüzden üretici firmalar geleneksel üretim yöntemlerine bağlı kalmaktadırlar.

Ancak bira tipinin yanı sıra üretim için harcanan enerji ve üretim fireleri de önemli olduğundan bu konuda tasarruf sağlayan sistemlerin kullanılması yönünde bir eğilim de vardır.

Bira sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar teknolojideki değişiklikleri takip edebilmekte ve yeni teknolojilerini pazara kalite olarak sunabilmektedirler.

Türk Bira Sektörü’ndeki bira üretiminin %90’ından fazlası iç piyasa için yapılmaktadır. Üretimin yıllara göre artışının temel nedeni kişi başına tüketimin artmasıdır.

Oldukça yüksek bir nüfus artışının yaşandığı ülkemizde bira sektörü yıllardan bu yana gelişme göstermektedir. 1984 yılında bira tüketimine getirilen yasal kısıtlama ile önemli ölçüde gerileyen bira sektörü 1987 yılında itibaren toparlanmış ve büyümesini sürdürmüştür. 1998 yılında yine küçük çaplı bir kriz yaşayan sektör kısa sürede toparlanarak bugünkü durumunda gelmiştir.

Avrupa Birliği’ne giriş sürecindeki gelişmeler, nüfus artışı ve ülkenin turizm potansiyeli nedeniyle bira tüketiminde önümüzdeki yıllarda da artış beklenmektedir. Alkol fiyatları, konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın