Kırmızı Et Fiyatları, Kırmızı Et Ne Kadar Oldu

et fiyatları

Kırmızı Et Fiyatları Ne Durumda

Ramazan ayında vazgeçilmez olan kırmızı et, ne durumda kırmızı et fiyatları ne kadar oldu başlıklı konumuzda. Market ve kasap fiyatlarını inceleyeceğiz. Kırmızı et sektör olarak, en gelişmiş esdüstrilerdendir. Ülkelerin arasında et ticareti, dünya ticaretinde rekabet etmr avantajına sahiptir.

Kırmızı et ithalatında önde gelen ülkeler, ABD, Japonya, Çin, Rusya gibi ülkelerdir. Aynı zamanda Kırmızı et fiyatları, konusunda piyasayı belirleyen ülkeler içinde bahsi geçen ülkeleri sayabiliriz.

Karkas Et Nedir?

Ülkemizde, et ve et ürünlerinde en sık karşılaşılan terim tartışmasız karkas ettir. Peki karkas et nedir? Karkas et ülkemize ithal edilen ete verilen isimdir. Karkas et, kırmızı et fiyatlarını, bir nebze düşürecek gibi oldu ancak yinede çoğu insanın evine kırmızı et girmiyor. Dolar, Euro piyasasından etkilenen kırmızı et fiyatı gerçekten cep yakıyor.

Migros, Carrefour gibi marketlerde kırmızı et fiyatları, etin markası ve kesim yerine göre değişiyor. Migros’ta Uzman Kasap, markalı kuşbaşı kesilmiş kırmızı etin fiyatı, 2019 Mayıs ayı itibariyle 35TL civarında. Carrefoursa da, tabaklı kesilmiş kırmızı etin fiyatı aynı tarih baz alınarak 42TL aradaki 7TLlik fark gerçekten azımsanmayacak kadar çok.

Devletin ithal ederek, A101, Bim gibi marketlere sevk ettiği sabit olarak 500gr paketlerde 15,50 TL, Kilogramına bakarsak 31TL, burada ise 10TL bi fark söz konusu oluyor. A101 ve Bim den alınan kırmızı etin lezzet olarak çok alt düzeyde ve çok kuru olduğunu belirtiyor müşteriler.

Dolardan etkilenen yem fiyatları, yakıt fiyatları yerli ete, büyük bir darbe vurdu. Üretici kazanamadığını, tüketici ise tüketemediğini söylüyor bu durumda devletin tarıma ve çiftçiliğe verdiği desteği gözden geçirmesi gerekiyor. Üretim ne kadar çok olursa, tüketimde o kadar çok olur diyip, bazı marketlerde güncel et fiyatları listemize göz atalım.

2019 Mayıs Güncel Et Fiyatları

  • Mopaş 1kg kırmızı et fiyatı : 55TL
  • Migros 1kg kırmızı et fiyatı : 35 TL
  • Carrefoursa 1kg kırmızı et : 42 TL
  • Çağrı 1kg kırmızı et fiyatı : 54,75TL
  • A101 1kg karkas kırmızı et fiyatı : 31TL
  • Bim 1kg kırmızı karkas et fiyatı : 31TL

 

 

 

Bir cevap yazın