Tuğla Fiyatları

2019 Tuğla Fiyatları

 

Duvarları örmek ve düzgün bir yapı hazırlamak için kullanılan tuğlalar, inşaatların vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Ülkemizde inşaat sektörü büyük bir güç ve önem taşımaktadır, inşaat sektörünün vazgeçilmez ürünü tuğlaların fiyatı ise yakından takip edilmektedir. Tuğlanın üretim aşaması oldukça zordur ve sabır gerektirir, kilden elde edilen tuğlalar elde ya da makinede yoğurulur daha sonrasında güneşte ya da özel ortamlarda kurutulur.

Özel işlemler ve artan enflasyon oranları tuğla fiyatları hakkında yükselişlerin olmasını sağlamaktadır.
Tuğlalar oldukça çeşitli şekillere sahiptir ve inşaatın temel yapı taşını oluşturur. Kiremitler de bir çeşit tuğla olarak anılır. İnşaat sektörünün ülkemizdeki yeri düşünüldüğünde tuğla fiyatlarında yaşanan artış ve inişler de vatandaşları yakından ilgilendirmektedir.

2019 tuğla fiyatları döviz kuru ve yeni yıla girilmesi ile birlikte artış göstereceği tahmin edilmektedir. Tuğla fiyatlarında yaşanan artış domino etkisi yaratacağı için inşaat demiri, çimento gibi maddelerinde fiyatının yükselmesini sağlayabilir.

Tuğla fiyatı ne kadar sorusu ile vatandaşlar kendi evlerinde yapacağı onarım ve bakım işleri için de bilgi sahibi olmak istiyor. Evler, hastaneler, okullar, çeşitli yapı ve işlevdeki binaların yapım aşamasında tuğla kullanılıyor ve fiyatları da merak ediliyor. Artış yaşanması halinde maaliyetler ve giderler artıyor bu durum vatandaşın parasına yansıyabiliyor. Tuğla ülkemizde üretilebildiği için döviz kurundan anında etkilenmiyor ancak üretim aşamasında yapılacak işlemler birebir dolar kuruyla ilgili oluyor.

Gelelim tuğla fiyatları listesine,

24 lük Tuğla 23,5*24*13,5 cm 0,65 TL+KDV
20 lik Asmolen Tuğla 20*40*20 cm 1,60 TL+KDV
22,5 lik Asmolen tuğla 20*40*22,5 cm 1,70 TL+KDV
25 ik Asmolen Tuğla 20*40*25 cm 1,85 TL+KDV

46 Şönt Baca Tuğlası 1 adet Fiyatı: 4,00 TL

Şömine Baca Tuğlası 1 adet Fiyatı: 3,20 TL

 

Bir cevap yazın