Zamlı Sigara Fiyatları, Yeni Zamdan Sonra Sigara Fiyatları

Yeni zamlardan sonra sigara fiyatları

Sigara Fiyatları, Yeni Zamdan Sonra Sigara Fiyatları Ne Durumda

Zamlı sigara fiyatları, sigaraya yapılan zamların ardı arkası kesilmiyor. Yeni zamlardan sonra sigara fiyatları adeta akıl almaz seviyelere ulaştı. Sigara kullanıcıları bu zamların önüne geçilmesini bekliyor. En ucuz sigara fiyatı neredeyse 20 TL gibi rakamlara ulaştı. Bir sene öncesine kadar, sigaraya aylık 300 350 TL ödeyen biri şuanda 450 hatta 500 TL gibi rakamlar ödüyor.

Türkiye, sigara kullanma oranının en fazla olduğu ülkeler arasında gelmekle beraber Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi içerisinde ise erkekler arasında en fazla sigara kullanma sıklığına ehil olan memleketler arasındadır. Bireyler sigara kullanmaya genel olarak ergenlik çağında başlamakla birlikte bir kısmı ise üniversitede sosyalleşmek amacı ile başlayıp kullanımı sürdürmektedir. Yapılan tüm araştırmalar incelendiğinde ise kadınlara oranla erkeklerin sigara kullanım sıklığı daha fazla. Yapılan bir araştırmada ise yıllar içerisinde tüm yaş grupları baz alındığında erkeklerin sigara kullanım sıklığındaki belirgin düşüş dikkati çekmektedir. Fakat buna rağmen erkeklerdeki sigara kullanım sıklığı kadınlara oranla daha yüksektir. Kadınlarda ise 45 ile 54 yaşları arasında sigara kullanım sıklığında artma olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye içerisinde yapılan sigara kullanım sıklığını tespit etmek amacı ile yapılan çalışmalar bölgesel olmaktadır. Ulusal boyutta yapılan çalışmalar ile mukayese edilebilecek çalışmalar yapılarak kullanım sıklığı hakkında daha kapsamlı sonuçlar elde edilebilir.

Sigaranın Sağlığa Verdiği Zararlar

 

Sigara kullanan bireyler alkol ve madde bağımlısı olan kişiler gibi olamasa da çevresinde ki bireyleri zehirleyerek onlara ciddi boyutlarda zara vermektedirler. Kişinin kendisi sigara kullanmadığı halde, yanında sigara içen kişilerin dumanını solumak zorunda kalmasına pasif içicilik denilmektedir. Yanmakta olan sigaranın dumanı sadece içen kişinin değil içmeyen kişinin de soluduğu havaya karışmaktadır. Duman direk olarak havayla temas ettiği için zehirli maddeler bakımından da daha zengindir. Sigara fiyatları, bağımlılığı birazda olsa aşağıya indiriyor.

Yapılan pek çok çalışmada pasif içici olan kişilerin sigara içen bireylerde gözüken akciğer kanseri, bronşit, kan kanseri vb. gibi rahatsızlıkların arttığını göstermektedir. Sigara erkek bireylerde ki sperm sayısını azaltarak cinsel isteğin azalmasına neden olmakla birlikte sigara kullanan kadınların doğurganlığının azaldığı yapılan çalışmalarla birlikte ortaya konmuştur. Ayrıca, sigara kullanma ailelerin çocuklarında astım ve bronşit gibi hastalıkların görülme olasılığı daha fazladır. Özellikler ileri yaş ölüm sebeplerinden bir tanesi olan koroner kalp rahatsızlığının bilinen sebeplerinden bir tanesi de sigara kullanımıdır. Sigara kullanan bireylerde kalp hastalığı görülme olasılığı sigara kullanmayan bireylere oranla en az 2 kat fazladır. Sigaranın sağlığa verdiği bir diğer zarar ise sigara içmeyen bireylerle kıyaslandığında kanser riskini 15 kat arttırmasıdır. Kanser riskinde ise listenin en başında akciğer kanseri gelmektedir. Bu olgunun ise % 90’ını sigara oluşturmaktadır. KOAH(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ise sigaranın sebep olduğu bir başka hastalıktır.Türkiye’de 2000 senesinde sigaranın sebep olduğu KOAH yüzünden 12.902 kişi hayatını kaybetmiştir.

İşte Zamlı Sigara Fiyatları

Philipp Moris Sigara Fiyatları Belli Oldu

Bir cevap yazın